V Ostravě to byl Winter run se vším všudy

Po blátivém Hradci Králové a prosluněném Brně se běžci na třetím závodě letošní série innogy WINTER RUN v Ostravě dočkali sněhu.

Po blátivém Hradci Králové a prosluněném Brně se běžci na třetím závodě letošní série innogy WINTER RUN v Ostravě dočkali sněhu. Konečně je to zimní běh, pochvalovali si většinou a ani jim nevadilo, že trať trochu klouzala. Sněžení neodradilo ani několik desítek dětí, které závodily na kratších tratích, dospělých pak bylo téměř pět stovek.

„Běželo se nádherně,“ řekl krátce po doběhu Miroslav Burian, nově závodící na krátké trati nově v barvách Night run teamu. Vyhrál i před týdnem v Brně, tentokrát ale byla jeho radost větší, vyhrála totiž také jeho přítelkyně Lenka Švábíková. „Počasí je výborné. Protože je to winter run, tak nemůžeme čekat, že bude svítit sluníčko a bude teplo,“ zhodnotila běžkyně, která sbírala největší úspěchy na závodech do schodů. „Konečně to byl pořádný winter run i se sněhem. Akorát čerstvý sníh trochu klouzal,“ dodal její partner.

Vítěz prolétl čtyřkilometrovou trať v centru Ostravy v čase 15:09.33, druhý Robert Němeček (Moravští šašci) ztratil necelých dvaadvacet vteřin a pod šestnáct minut se dostal i třetí Michal Vlček (VITALO Future Cycling). Stejně jako v Hradci Králové skončil na nepopulární čtvrté příčce ve své kategorii Richard Bednář. Nejrychlejším juniorem pak byl Jan Adam Tarana reprezentující Mattoni Free Run Frýdek-Místek, časomíra se u něj zastavila na hodnotě 17:41.99. Hned za jeho zády závod dokončila již zmiňovaná Lenka Švábíková, ta měla čas 17:46.88. Do nejlepší patnáctky celkově se pak dostala i nejrychlejší juniorka, kterou byla opět Jana Coufalová závodící za OCRA CZ TEAM, její čas byl 18:13.88. O necelou půlminutu zpět byla třetí žena a druhá juniorka, Nikola Škultetyová z SDH Staré Město.

Na osmičce byla zřejmě největší hvězdou na startu domácí Petra Pastorová. Závodnice v barvách Kilpi Racing Teamu má na kontě čtyři tituly domácí maratonské šampionky a má šanci překonat rekordních pět titulů Ivany Martincové. Kromě toho závodí i v zahraničí, jen před pár dny běžela maraton v Ománu. „Byl to dobrý běh. Za mě byla trať jen zbytečně klikatá trať, zatáčky na náledí se mi nelíbily. Běhám ráda v zimě i v létě a úplně nejradši běhám prostě pořád,“ smála se po doběhu domácího závodu běžkyně stále ještě zahalená do kukly, ve které závodila. Čas 32:59.08 znamenal sedmou příčku celkově. Jelikož je již v kategorii Z40, na nejvyšší stupínek mezi mladšími ženami opět vystoupala Lenka Švabíková. Třetí ženou v cíli pak byla Pavlína Jordánová z Veselí nad Moravou. Kategorii Z50 pak vyhrála další tradiční účastnice Hana Baliharová z Balini FSC, v kategorii F60 zvítězila Miluše Jurošková (fKlidu Sport Team).

Na samotném čele samozřejmě závodili muži a zvítězil Jaroslav Říha z Orla Kuřim. Ve vedení běžel i při minulém závodě v Brně, pak ale klesl na čtvrtou příčku celkově a druhou v kategorii, tentokrát byl díky času 30:15.13 nejrychlejší. „Cítím se skvěle, lépe než v Brně. Běželo se mi dobře, držel jsem rovnoměrné tempo a to se mi vyplatilo,“ řekl krátce po doběhu a dodal: „Akorát na trati byl led a sníh, což není moc dobré.“ Po druhém místě v minulém závodě tentokrát v kategorii čtyřicátníků vyhrál Petr Hvolka z Kilpi Racing Teamu, celkově druhý v čase 30:53.02. V kategorii M50 zvítězil další pravidelný účastník Miroslav Švec z Night Run Teamu, závod šedesátníků ovládl Ivan Januška ze Šanova, s časem 35:53.74 osmnáctý celkově.

Pokud se vrátíme zpět za čelo výsledkové listiny, za třetím Františkem Dosoudilem (AK Chrášťany), který zaběhl povedený čas 31:32.33, finišoval Miroslav Burian a pokračuje tak ve skvělé bilanci čtyř závodů a čtyř stupňů vítězů během dvou závodních dnů letošního innogy WINTER RUN. „Kvůli medailím běžíme i osm kilometrů, aby si mohli plácnout,“ smála se Lenka Švábíková na adresu letošních medailí, kde je vyobrazen yetti. Pokud běžec odběhne obě trati, dostane medaile zrcadlově otočené a sněžní muži si tak mohou plácnout. Účast na obou závodech by sympatická běžkyně doporučila všem.

Že je o dva starty v jeden den zájem potvrdil i šéf organizačního týmu Tomáš Pavel. „Loni jsme měli spojené starty, letos jsme je rozdělili. Lidé běží čtyřku a pak si dají i osmičku,“ vypozoroval zajímavý trend. A to není všechno, pravidelní účastníci totiž mohou běžet vybraný závod gratis. „Máme nový systém, kdy lidé za startovné získávají body a to pak mohou vyměnit za startovné zdarma,“ vysvětlil, že čím více závodů běžec absolvuje, tím více bodů získá. Další možnost rozšířit své bodové konto nabídne již přihláška na závod v Českých Budějovicích. Tam běžci zamíří v první únorovou sobotu.